Zaznacz stronę
Zabierając się za tworzenie strony internetowej pojawia się naturalne pytanie od czego właściwie zacząć. Można byłoby sięgnąć po najprostsze rozwiązanie jakim jest wykorzystanie platformy WordPress i to właśnie na WordPressie postawić swoją witrynę. Jednak jeśli chcemy naprawdę dobrze poznać i zrozumieć to jak tworzy się strony internetowe to musimy pojąć to w jaki sposób są zbudowane.

Wchodząc na dowolną stronę internetową wystarczy zajrzeć do jej źródła aby przekonać się o czym mowa. Korzystając choćby z Firefoxa czy Google Chrome’a wystarczy wcisnąć Ctrl+U a naszym oczom ukaże się źródło przeglądanej strony. W ten sposób możemy zobaczyć co kryje się pod maską a więc jak wygląda kod, który my widzimy dzięki naszej przeglądarce internetowej jako stronę internetową z konkretną treścią.

Chcąc pojąć to jak tworzone są strony internetowe warto postarać się zrozumieć jak działa ten kod, który widzimy zaglądając w kod źródłowy witryny. Dla początkującego może się to wydawać wręcz przerażające bo w zależności od stopnia skomplikowania danej witryny taki kod źródłowy może składać się nawet z wielu tysięcy linii kodu. Ten kod wpływa bezpośrednio na to co widzimy na ekranie a więc chcąc stworzyć stronę internetową prezentującą konkretną treść musimy nauczyć się tego w jaki sposób ten kod rozumie przeglądarka prezentując na jego podstawie użytkownikowi konkretną zawartość.

HTML jest dobry dla początkujących właśnie ze względu na to, że ucząc się go poznajemy strukturę strony internetowej począwszy od zupełnych jej fundamentów. Osoba początkująca poznając stopniowo język znaczników HTML uczy się budować szkielet strony internetowej, który następnie wraz z rozwojem swoich umiejętności i poznaniem kaskadowych arkuszy stylów czy też języków skryptowych może stopniowo obudowywać.

Prostota HTMLa atutem dla początkującego

HTML dla początkujących jest dobry na start również ze względu na swoją prostotę. Można byłoby wprawdzie zaczynać naukę począwszy od PHP czy też JavaScriptu, które już na starcie mogłyby nam dać możliwość tworzenia bardziej funkcjonalnych projektów. Jednak czy jest sens sięgać po nie w momencie gdy rozumie się jeszcze w pełni kwestii fundamentalnych i tego jak właściwie jest zbudowana strona internetowa? HTML opiera się na prostych znacznikach i naprawdę wystarczy poznać kilka podstawowych aby stworzyć swój pierwszy plik HTML z zawartością, którą przeglądarka będzie w stanie zaprezentować na ekranie.

Ucząc się HTMLa widzi się efekty

Dla początkującego HTML jest więc wymarzonym językiem pozwalając czerpać frajdę z tego, że na ekranie szybko widać efekty swojej pracy. Poznając kolejne znaczniki można szybko przekonywać się jak wpływają na wygląd strony internetowej, która krok po kroku zyskuje coraz to nowe elementy. Dzięki temu nauka tworzenia stron jest efektywna bowiem cały czas widzi się praktyczne zastosowanie dla przyswajanej wiedzy. Tak się składa, że szczególnie w przypadku początkujących osób problemem z jakim mogą się stykać przy nauce czegoś nowego jest fakt, że niekiedy muszą uczyć się naprawdę długo aby zobaczyć pierwsze, praktyczne efekty swojej nauki. W przypadku HTMLa początkujący takiego problemu nie ma bowiem wystarczy tak naprawdę poznać podstawową strukturę dokumentu aby stworzyć maksymalnie prostą stronę. Taka strona już będzie w przeglądarce wyświetlać jakąś treść ,którą może być choćby typowy “Hello World!”.

HTML dla początkującego niczym układanie klocków

Początkujący poprzez HTML nie tylko uczy się więc stawiać swoją pierwszą stroną prezentującą jakąś treść. Nauka HTMLa to też przyswojenie odpowiedniego sposobu myślenia o witrynie jako o czymś co oparte jest na pewnym szkielecie. Poznając kolejne znaczniki i ich zastosowanie a także sposób osadzania w kodzie zaczynamy patrzeć na stronę internetową z innej perspektywy. Najprościej byłoby chyba przyrównać to do klocków gdzie na początku możemy mieć ich ograniczoną ilość a co za tym idzie konstrukcje jakie możemy stworzyć są dość skromne. Jednak wraz z tym jak tych klocków zyskujemy coraz więcej to możemy tworzyć konstrukcje coraz bardziej złożone.